EDIT MAIN
Plus_blue

  

L - R: Dr. Brist, Principal and Mr. Johnson, Assistant Principal

  

L - R: Nancy Keever, Administrative Assistant and Nikki Larson, Office Assistant

        

L - R: Officer Chad Stricherz, SRO; Jason Buechler, Counselor; Noelle Heuer, Refocus Room Supervisor; Shana Stone, Nurse; and Jo Kjetland, Family Resource Coordinator

Educational Support Professionals

        

L - R: Elisa Beuter, Instructional Coach; Becca Briggs, Instructional Coach; JoAnn Butts, Librarian; Kristi Herting, ELL; JodyAnn Jongeling, School Psychologist; Katie Kruse, Interventionist; and Ann Schell, 1:1 Nurse

COYOTE CORE TEAM--8TH GRADE

          

L - R: Nate Albertson, Math; Mark Iverson, Science; Brandon Hooth, Social Studies; Annie Drees, English, Jalynn Feininger, English; and Jess Markanich, PE/Health

Jackrabbit Core Team--8th Grade

          

L - R: Marcie Wallenmeyer, Math; Kim Rohde, Science; Erin McBurney, Social Studies; Amy Howardson, English, Patti Johnson, English; and Chris Tracy, PE/Health

VIKING CORE TEAM--7TH GRADE

          

L - R: Kelly Kettwig, Math; Tricia Gerlach, Science; Kay Olson, Social Studies; Dawn Berner, English, Jennie Olson, English; and Chad Rohde, PE/Health

WOLF CORE TEAM--7TH GRADE

          

L - R: Wade Taylor, Math; Kathy Busch, Science; Dave Ingalls, Social Studies; Chris Jacobson, English, Keelie Weber, English; and Erica Paulson, PE/Health

Encore Team

      

    

L - R: Jason Himmerich, Industrial Technology & Personal Finance; Beth Schutt, Art; Bill Weber, Industrial Technology and Career Exploration; Tammy Zubke, Family and Consumer Science

L - R: Leanne Giessinger, Choir and General Music; Melissa Todd, Band and General Music, and Laura Wiley, Orchestra

Special Education Staff

      

L - R: Malory Hoffmann, Structured Learning Center; Matt Paulson, Behavior Room; Carolyn Holien, Speech Language Pathologist; Becky Zebroski, Math; Denise Mayer, English 8; Joanna Dallmann, English 7; and Lynne Tesch, Teacher Assistant/Math

Paraprofessionals

        

L - R: Denise Bowers, Amber Case, Shelly DuPont, Brenda Johnson, 

Michelle Mack, Jenn Morris, Sarah Ofstehage, and Shayla Sorenson

Nutrition Services

      

Kris Schmidt, Kitchen Manager; Julie Geerdes; Kristi Binde; Carol Gusso, Julie Williams; Evelyn Rivera; and Robin Miller

CUSTODIAL STAFF

         

Casey Kurkosky, Head Custodian; Jeff Spitzer; Tom Keever; Mike Williams; Dennis Mueller; and Zachary Vankeulen

Tech Department

      

Corrine Dahl, Kim Diaz, Tonya Scheidt, and Michael Stydel